Çocukların sağlıklı büyümeleri için, sağlıklı bir şekilde beslenmeleri gerekiyor. Anaokulumuzda çocukların sağlıklı beslenmesi için özel bir çaba gösteriyoruz. Semt pazarından alınan ürünlerin doğal lezzeti ve hazırlama şekillerine gösterdiğimiz özen yemeklerin tadına da yansıyor ve çocuklar bu sağlıklı besinleri severek yiyorlar.


Sebze, meyve çocuklar için en sağlıklı yiyecekler, ancak günümüzde daha çok verim için bu ürünler yapay ortamlarda yetişiyorlar. Çocukların vucutları kimyasal maddelerden daha çok etkileniyor. Sebze-meyvede zararlılarla mücadele için kullanılan tarım ilaçları -zehirleri- uygun kullanılsa bile mutlaka kalıntı bırakıyor; ayrıca ülkemizde daha fazla verim almak için prospektüste yazandan fazla ilaç kullanımı, yine ürünün hızlı pazara sunulması için ilaçlama-hasat zamanı arasındaki sürelere uymamak çok yaygın bir uygulama.

Üretim yapanların bilinç düzeyinin düşüklüğünü ve kontrol mekanizmalarının durumunu da TV programlarında görebiliyoruz; bu nedenle ülkemizden giden ürünler sık sık Avrupa'da denetime takılıyor, aynı ürünler ülkemizde rahatça satılıyor. Organik ürünlerde ise hiç bir kimyasal böcek ilacı veya kimyasal gübre kullanılmıyor, toprağın uzun yıllar kimyasal madde görmemiş olması gerekiyor; zararlılarla mücadele doğal ürünler/yöntemler ile sürdürülüyor. Bu sayede ürünlerin içinde kalıntı seviyesinde bile olsa tarım ilacı bulunmuyor.


Örneğin kış mevsiminde salatalarımızda domates, salatalık yerine havuç, turp gibi kış sebzeleri bulunuyor, aynı şekilde meyve seçimlerinde de mevsimin meyvelerini tercih ediyoruz.


Yüksek omega 6 içeren Soya,Ayçiçek,Mısır Yağını, trans yağlar içeren margarini kullanmıyoruz. Bunun yerine Omega 6 içermeyen Fındık yağını, zeytinyağını ve tereyağını kullanıyoruz. Kendi hazırladığımız meyve sularını – çaylarını kullanıyoruz.

İçerdikleri Nişaşta Bazlı Şeker nedeniyle çocuklar için sakıncalı olan kola, gazoz gibi içecekleri hiç kullanmıyoruz, yüksek şeker içermeleri nedeniyle hazır meyve sularını da kullanmıyoruz, bunun yerine günlük sıkılmış meyve suları, kendi hazırladığımız düşük şekerli kompostolar veya yine bizim hazırladığımız ıhlamur-portakal gibi meyve çaylarını tercih ediyoruz. Burada kullanılan tüm malzemeler taze olarak alındığı için içinde herhangi bir katkı maddesi olmuyor.

Özel Beşyıldız Anaokulları

Geleceğin yıldız çocukları Özel Beşyıldız Anaokulları ile bir adım önde!

İçerdikleri katkı maddeleri nedeniyle çocuklara gofret, şekerleme, hazır bisküviler, patates – mısır cipsi , gibi yiyecekler vermiyoruz. Aynı şekilde hazır çorbalar, et suyu/tavuk suyu tabletleri, ketçap, mayonez gibi hazır ürünleri içerisine MSG, Soya proteinleri gibi katkı maddeleri girdiği için kullanmıyoruz. Bunları kullanmamız gerektiğinde kendimiz yapıyoruz. Mutfağa giren tüm malzemelerin işlenmemiş, içerisine katkı maddesi girmemiş olmasına dikkat ediyoruz.


Çocuklar için en sağlıklı yiyecekler taze meyveler, etli sebzeli yemekler; bu nedenle menümüzde sebze ve et yemekleri ağırlığı oluşturuyor, aynı şekilde balık sık sık menümüzde yer alıyor. Kullandığımız sebze ve meyveyi semt pazarından alıyoruz, dolayısıyla tüm ürünler taze ve mevsiminde oluyor.


Bilinen markaların kaliteli ürünlerini kullanıyoruz, maliyeti daha düşük olsa da ikinci sınıf veya bilinmeyen markalara ait ürünleri kullanmıyoruz, aynı şekilde kullandığımız etler büyük marketlerden alınıyor.